Porady

Do pieczenia używam zawsze szklanki o pojemności 250 ml

1) Aby biszkopt nie opadł, trzeba zaraz po upieczeniu wyjąć go z piekarnika i szybko nożem odkroić ciasto od brzegów formy, następnie gorący przerzucić o 180 stopni (czyli do góry dnem) na jakiś papier i ostrożnie zdjąć formę.

Drugą metodą jest zrzucenie formy z gorącym biszkoptem na podłogę z wysokości około 0,5 metra ( podłogę zabezpieczyć ręcznikiem )

Ważne; Im dłużej piecze się biszkopt, tym robi się twardszy.

2) Gdyby przed pieczeniem biszkoptu nie udało się oddzielić białka od żółtek, wtedy ubijamy całe jajka z cukrem na puszystą masę.

3) Aby ciasta nie pochłaniały zapachu z lodówki, wystarczy do otwartego słoiczka ( np.po musztardzie) wlać mały kieliszek octu spirytusowego, który wymieniamy co kilka dni.

4) Mięso po przyrządzeniu dobrze jest odstawić pod przykryciem przynajmniej na 20 minut. Po tym czasie będzie lepsze w smaku i soczyste.

5) Aby strucla makowa nie pękała podczas pieczenia, wystarczy owinąć ją w papier pergaminowy, pamiętając aby przed włożeniem do piekarnika zostawić około 0,5 cm luzu z każdej strony…Lub włożyć ją do formy keksowej bez papieru, a na górę wbić 3-4 słomki ze żniwnych zbiorów.

6) Jeśli krem się zważy można go uratować ustawiając miskę z kremem na garnku z gorącą wodą i ucierać uważając przy tym aby krem nie był zbyt ciepły bo zrobi się płynny.

7) Obraną z łupin cebulę najlepiej kroić przy otwartym oknie, wtedy nie uronimy żadnej łzy.

8) Wyschnięty żółty ser, można odświeżyć wkładając go do zimnego mleka na co najmniej 10 -12 godzin.

9) Surowe białka jajek oraz nadmiar plastrów sera topionego można zamrozić

10) Suchej fasoli nie można za długo moczyć bo rozpoczyna się proces fermentacyjny i bardzo ciężko jest ją potem ugotować. Maksymalnie można moczyć do 12 godzin

11) Kiwi, świeżego ananasa, papai i mango nie można zalać galaretką, chyba że się je pokroi w plasterki ( lub w kostkę) i wcześniej chwilę podgotuje.